Siteye GezegenFRM.com Üzerinden Giriş Yapın
Konu Bilgileri
Konu: Türk Mühendis, Dünyanın En Sağlam Malzemelerinden Birini Üretti Yazar: xBullHack
Okunma: 20 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Etiketler
türk mühendis dünyanın en sağlam malzemelerinden birini üretti


#1
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Demircan, nano ve kompozit malzemeyi birleştirerek dünyanın en sağlam malzemelerinden birini üretti.

Japonya ve Türkiye'de edindiği deneyimlerle metale göre yüzde 50 daha dayanıklı ve 5'te bir oranda daha hafif bir malzeme üreten Doç. Dr. Özgür Demircan, "Termoplastik Kompozit Malzeme Projesi" ile Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi'nde birincilik ödülü de kazandı. Otomobil, uçak, uzay ve birçok alanda kullanılabilir olan malzeme, diğer metal malzemelere göre daha hafif ve daha dayanıklı olma özelliğini taşıyor. Otomobil, tren ve uçak gibi araçlarda kaporta ve çeşitli aksamlarda kullanılabilir olan malzeme, hafif olması dolayısıyla araçların yakıttan tasarruf etmesini sağlıyor.
"NANO MALZEME İLE KOMPOZİT MALZEMEYİ BİRLEŞTİRDİK"
Ürettiği malzeme hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özgür Demircan, şunları söyledi:
"Japonya'da doktora çalışmalarımla ve Türkiye'deki bazı üniversitelerde edindiğim bilgilerle birlikte üniversitemizin desteğiyle akademik alt yapımızı geliştirdik. OMÜ Karadeniz İleri Teknolojiler OMÜ-Malzeme ve Yapı Araştırma Merkezinde (MAYMER) kompozit malzemeler laboratuvarımızı kurduk. Çevre kirliliğini azaltmak ve daha verimli malzemeler yapmak için araçlarda ağırlık azaltacak ve daha dayanıklı malzeme üretmeyle ilgili çalışmalar yaptık. Bunu sağlamak için metal malzemelerin yerine daha dayanıklı, daha hafif olan plastik ve kompozit malzemeler yaptık. Nano malzeme ile kompozit malzemeyi birleştirerek farklı bir malzeme ürettik. Bu malzeme ile Bursa'da düzenlenen Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi'ne bir poster sunumu ile katıldık. Projemiz Taşıt Teknik Tekstilleri Kompozitler alanında birinci oldu."

R6nISG.jpg


"YÜZDE 50 DAHA FAZLA DAYANIKLI"

"Kompozit malzemeler 30-40 yıldan beri kullanılıyor. Ama bizim farklı olarak yaptığımız şey nano malzeme ile kompozit malzemeyi birleştirmek oldu. Biz ürettiğimiz malzemenin içerisine nano malzeme kattık. Bizim ürettiğimiz şekilde bir malzemenin dünyada örneği yok. Benzerleri yapılmış olabilir ama bizim sunduğumuz şekilde yok. Bizim yaptığımız şey temel araştırmalara kaynak olabilir. Ürettiğimiz malzemenin çekme, çarpma mukavemeti fazla. Metal malzemelere göre yüzde 50 daha fazla dayanıklılık sağlıyor. Ürettiğimiz malzeme diğerlerine göre 5'te bir oranda daha hafif, kullanım ömrü daha fazla ve paslanmaya karşı daha dayanıklı."
MİLLİ OTOMOBİLİMİZDE KULLANILABİLİR
Bu tür malzemelerin kullanımının giderek yaygınlaştığını belirten Demircan, şöyle konuştu:
"Bu tür malzemelerin kullanımı günümüzde sınırlı olsa da kullanımı giderek artmakta. Şu anda Almanya'da önemli bir otomobil markası karbon malzemeden seri otomobil üretimi yapıyor. Türkiye'de üretilecek milli otomobilimizde, yaptığımız malzeme kullanılabilir. Sadece otomobillerde değil birçok alanda kullanılabilir. Bu konuda ciddi anlamda bu işi yapabilecek firmalara AR-GE desteğini sağlayabiliriz."
Vazgeçmek korkakların işidir !

fF76vV.png
Ara
Cevapla


Türk Mühendis, Dünyanın En Sağlam Malzemelerinden Birini Üretti Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Türk Doktor Mandalina Kabuklarından Kanseri Önleyen İlaç Üretti xBullHack 0 15 14-02-2018, Saat: 00:08
Son Yorum: xBullHack
  LG, Dünyanın En Büyük 8K OLED Ekranını Tanıttı -Aliz- 0 144 02-01-2018, Saat: 21:27
Son Yorum: -Aliz-
  Dünyanın İlk Bitcoin Bebeği ile Tanışın -Aliz- 0 134 21-12-2017, Saat: 19:57
Son Yorum: -Aliz-
  İşte Dünyanın En Küçük Cep Telefonu -Aliz- 0 141 20-12-2017, Saat: 21:07
Son Yorum: -Aliz-
  Dünyanın En Güçlü GPU'su Nvidia Titan V Tanıtıldı -Aliz- 0 187 11-12-2017, Saat: 18:19
Son Yorum: -Aliz-

Hızlı Menü: